Energia i wigor czyli poprawa kondycji fizycznej bez forsownych ćwiczeń

Opublikowane przez Admin w dniu

Żyjemy i pracujemy coraz dłużej. Nic dziwnego, że chcemy wydłużyć okres naszego aktywnego życia i sprawić, żeby przebiegało ono w komforcie zdrowotnym i w jak największym stopniu sprawności psychofizycznej i intelektualnej. Wymaga to przede wszystkim szeroko zakrojonej profilaktyki chorób i wdrożenia zdrowego stylu życia polegającego na stosowaniu tzw. diety zdrowego człowieka i zwiększeniu aktywności fizycznej. Naszym zapotrzebowaniom wychodzi naprzeciw nowa dziedzina medycyny – medycyna przeciwstarzeniowa. Zgodnie z jej zaleceniami należy zadbać o uzupełnianie wszystkich substancji aktywnych, których produkcja i stężenie we krwi obniżają się z wiekiem. Proponuje się także stosowanie bezpiecznych substancji/leków poprawiających wydolność fizyczną i nastrój, zwiększających witalność, chęć działania oraz działających ogólnie przeciwstarzeniowo. Działają one korzystnie na organizm zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, zwiększając motywację do podjęcia aktywności fizycznej, a także sprawność mięśni szkieletowych i wydolność oddechowo-krążeniową.

Astragalus membranaceus (traganek błoniasty) łączy w sobie powyższe działania. Należy do grupy tzw. adaptogenów, czyli substancji poprawiających i przyspieszających adaptację organizmu do trudnych warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Procesy adaptacyjne, w tym adaptacja do wysiłku, stają się z wiekiem coraz mniej wydolne. Dzięki zastosowaniu korzenia Astragalusa coraz więcej osób przekonuje się, że można w naturalny sposób zwiększyć wytrzymałość swojego organizmu, wydajność pracy, odporność na choroby, a nawet pamięć i zdolność uczenia się. Systematyczne stosowanie Astragalusa  podtrzymuje sprawne funkcjonowanie organizmu w obliczu czynników stresogennych, natury zarówno emocjonalnej, jak i środowiskowej np. niewłaściwej diety, nadprodukcji wolnych rodników tlenkowych, promieniowania ultrafioletowego, zanieczyszczenia środowiska, ale także wahań pogodowych, co ma znaczenie dla meteopatów. Długoterminowa suplementacja Astragalusa uzupełnia rezerwy energii życiowej, przywraca naturalną równowagę na poziomie komórkowym i tkankowym, usprawnia regenerację organizmu i pozwala znacznie szybciej odzyskać siły, sprawność i dobre samopoczucie nie tylko po przebytej chorobie, ale także po intensywnym treningu.

Główne składniki aktywne Astragalusa: polisacharydy, flawonoidy i saponiny, których jest łącznie ponad 230, posiadają silne działanie antyoksydacyjne. Polega to na hamowaniu produkcji wolnych rodników i neutralizacji ich działania. Wolne rodniki są odpowiedzialne za niszczenie komórek i tkanek, wobec tego działanie antyoksydacyjne zapewnia ochronę wszystkim narządom, także mięśniom szkieletowym, poprawiając ich funkcjonowanie i żywotność.  Efekt ten jest nasilony dzięki działaniu zwiększającemu ukrwienie narządów. Warunkuje to prawidłowy dopływ tlenu i eliminację dwutlenku węgla i innych produktów przemiany materii, zwłaszcza w warunkach aktywności fizycznej. Astragalus wykazuje także działanie przeciwzapalne, dzięki któremu przyspiesza się regeneracja mięśni po wysiłku. Przyspieszona regeneracja i poprawa kondycji tkanki łącznej (w skórze, mięśniach, kościach) jest z kolei wynikiem pozytywnego działania Astragalusa na fibroblasty, komórki produkujące kolagen, elastynę i inne białka przestrzeni międzykomórkowej. W efekcie dochodzi nie tylko do efektu odmładzającego, ale także do poprawy struktury mięśni i kości. Systematyczne stosowanie Astragalusa hamuje powstawanie i rozwój osteoporozy. Z drugiej strony wysiłek fizyczny zwiększa metaboliczne (przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe) działanie Astragalusa. Podobne współdziałanie obserwuje się także w aspekcie poprawy nastroju i ogólnego działania przeciwstarzeniowego. Warto więc stosować Astragalus w połączeniu z treningiem.  Korzyści z jego systematycznego stosowania odniosą wszyscy, niezależnie od wieku. Co bardzo ważne – nie opisano do tej pory żadnych objawów niepożądanych w czasie przewlekłej terapii Astragalusem. Analiza wyników bezpieczeństwa pozwoliła amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na zaliczenie Astragalusa do kategorii tzw. żywności leczniczej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *