Jak opóźnić starzenie? czyli jak zachować młody wygląd.

Opublikowane przez Admin w dniu

Czy możliwe jest zachowanie młodości bez ingerencji chirurgicznej?

Wiele wskazuje na to, że tak. Bardzo szybko rozwija się medycyna estetyczna oferująca szereg procedur, dzięki którym możemy wielopoziomowo przeciwdziałać starzeniu. Różnego rodzaju zabiegi poprawiają kondycję naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, mięśni, a nawet rusztowania kostnego. Wszystkie te tkanki ulegają wraz z wiekiem powolnej degradacji.           Efekt zabiegów medycyny estetycznej warto jednak wzmocnić suplementacją składników aktywnych, które pozytywnie wpływają na aktywność fibroblastów. Są to wyspecjalizowane komórki tkanki łącznej produkujące przede wszystkim kolagen i elastynę.  

W badaniach eksperymentalnych udowodniono, że produkcja kolagenu endogennego (czyli tworzonego w naszej tkance łącznej) może być nasilana przez zwiększone spożywanie kolagenu zwierzęcego w codziennej diecie. Cegiełkami budulcowymi każdego białka są aminokwasy. Kolagen zawiera szczególnie dużo proliny, której nie możemy dostarczyć w odpowiedniej ilości, podając inne białka.

Kolagen – remadium na młody wygląd

Z kolei synteza kolagenu przez fibroblasty jest możliwa tylko w obecności kwasu askorbinowego (witaminy C) oraz siarki organicznej. Witamina C jest czynnikiem niezbędnym w procesie dojrzewania włókien kolagenu, posiada także duży potencjał antyoksydacyjny (przeciwutleniający). Hamuje powstawanie wolnych rodników tlenowych, niszczących komórki i tkanki, potrafi także unieszkodliwiać już powstałe wolne rodniki. Stanowi to jeden z najważniejszych mechanizmów działania hamującego starzenie.

Oprócz witaminy C działanie antyoksydacyjne wykazują również witaminy E i A oraz takie związki jak polifenole czy szczególna ich forma – flawonoidy. Pochodną polifenoli jest choćby bardzo dobrze znany resweratrol, zawarty w dużych ilościach w skórkach czarnych winogron, a tym samym czerwonym winie. Modne obecnie flawonoidy pozyskuje się z owoców i warzyw.

Siarka organiczna (metylosulfonylometan, MSM) jest substratem potrzebnym w syntezie glutationu (w ten sposób nasila procesy antyoksydacyjne), kolagenu oraz keratyny. Dzięki temu siarka organiczna wywiera pozytywny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Jej korzystne działanie na tkankę łączną przejawia się przyspieszaniem regeneracji i procesu gojenia ran.

Ekstrakt z korzenia Astragalus – spowalniacz starzenia

Coraz większym zainteresowaniem medycyny przeciwstarzeniowej cieszą się surowce roślinne zawierające różnorodne składniki aktywne, hamujących starzenie w kilku uzupełniających się mechanizmach. Taką rośliną jest traganek błoniasty (Astragalus membranaceus), którego korzeń wykorzystywany jest od ponad 2000 lat, przede wszystkim w medycynie chińskiej. Spośród jego ponad 230 substancji aktywnych na uwagę zasługuje astragalozyd IV i cykloastragenol. Są to jedyne, znane  do tej pory, substancje, które hamują proces skracania telomerów. Telomery są końcówkami chromosomów, a ich długość zmniejsza się po każdym podziale komórkowym. Jedna z powszechnie znanych teorii starzenia oparta jest właśnie na tym zjawisku. Skoro składniki Astragalusa hamują skracanie telomerów, mogą w ten sposób przedłużać życie komórek, tkanek i narządów.  Jednak Astragalus wykazuje jeszcze inne potężne mechanizmy działania przeciwstarzeniowego. Jednym z nich jest wspomniane wcześniej działanie antyoksydacyjne oraz przeciwmiażdżycowe, zawdzięczane obecności astragalozydów i flawonoidów. W ten sposób Astragalus zwiększa ukrwienie tkanek, a tym samym dowóz tlenu i substancji odżywczych oraz eliminację szkodliwych metabolitów. W efekcie końcowym dochodzi do ograniczenia nasilających się z wiekiem uszkodzeń tkanek i narządów.

Jednym z narządów ludzkiego ciała jest skóra. Działanie przeciwstarzeniowe Astragalusa polega tutaj na działaniu antyoksydacyjnym oraz ochronie komórek przed tzw. fotostarzeniem, czyli szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Z tego powodu Astragalus, także w postaci toników i kremów, może być z powodzeniem stosowany zewnętrznie w kosmetologii. Wykazano, że preparaty zawierające wyciąg z Astragalusa rozjaśniają skórę, poprawiają jej nawilżenie i spłycają drobne zmarszczki.

Jednak oprócz widocznego działania na skórę, korzeń Astragalusa poprawia jednocześnie kondycję fizyczną całego organizmu. W mechanizmie działania antyoksydacyjnego i immunomodulującego (regulującego działanie układu odpornościowego) Astragalus może także poprawiać nastrój i funkcje poznawcze mózgu – pamięć, zdolność koncentracji. Wszyscy tego doświadczamy, że parametry te osłabiają się wraz z wiekiem.

Podsumowując, Astragalus przedłuża młodość, poprawia wydolność organizmu na poziomie fizycznym, psychicznym i intelektualnym. Taki unikalny profil działania stawia go w centrum zainteresowania medycyny przeciwstarzeniowej i wszystkich świadomych oraz dbających o siebie ludzi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *