Astragalus poprawia kondycję włosów i paznokci

Opublikowane przez Admin w dniu

Większość z nas zauważa, że wraz z nadejściem wiosny tracimy więcej włosów, tak jakby organizm robił wiosenne porządki nawet na naszej głowie. Czy można przeciwdziałać temu procesowi? Zanim do tego dojdziemy, dobrze byłoby zrozumieć, na czym polega cykl rozwoju włosa.

Włosy to wytwory skóry składające  się z łodygi, korzenia włosa i mieszka włosowego. Wzrost włosa odbywa się w mieszku włosowym znajdującym się on w środkowej warstwie skóry właściwej i jest zaopatrywany w krew przez brodawkę. Człowiek ma na głowie przeciętnie od 85 000 do 140 000 włosów.

Wzrost włosa nie jest procesem ciągłym, lecz odbywa się cyklicznie w trzech fazach: anagenu, katagenu i telogenu. Cykl ten powtarza się wielokrotnie w ciągu życia. Na szczęście cykle w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte w czasie. Dzięki temu nie stajemy się okresowo łysi.

Faza anagenu to faza wzrostu włosa w otulającym go mieszku włosowym. Komórki nabłonkowe macierzy intensywnie się dzielą i tworzą nowy włos. Czas trwania fazy anagenu uwarunkowany jest genetycznie i wynosi od 2 do 7 lat. W warunkach zdrowia aż 90% włosów znajduje się w fazie anagenu. Po zakończeniu fazy wzrostu włos wchodzi w fazę zanikania (katagenu), która trwa od 14 do 21 dni. W tym czasie w korzeniu włosa zanika macierz i włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry. Fizjologicznie około 3% włosów znajduje się w fazie katagenu. W fazie wypadania (telogenu) włos jest już całkowicie zrogowaciały i nie wykazuje żadnych oznak metabolizmu. Przez kolejne 30-90 dni cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu włos wypada podczas mycia, szczotkowania lub zostaje wypchnięty przez nowy włos. W fazie telogenu znajduje się około 13% włosów na skórze głowy.

Regresja mieszka włosowego w fazie katagenu odbywa się w mechanizmie apoptozy, czyli programowanej śmierci, komórek nabłonkowych mieszka, rozpadu białek i przemodelowania macierzy międzykomórkowej okalającej mieszek. W procesie apoptozy aktywowany enzym kaspaza i zwiększa się produkcja tzw. białek proapoptotycznych z rodziny Bcl-2.

Do tej pory znane są dwa leki zapobiegające wypadaniu włosów: finasteryd (antagonista androgenów) oraz minoksydyl. Androgeny (męskie hormony płciowe) działają na mieszek włosowy, zwiększając wydzielanie sebum i nasilając wypadanie włosów, przede wszystkim u mężczyzn (w tzw. łysieniu androgenowym). Niestety, finasteryd daje wiele objawów niepożądanych. Minoksydyl może być stosowany tylko miejscowo, ponieważ obniża ciśnienie krwi. W pierwszej fazie nasila wypadanie włosów, a później prowadzi do zahamowania tego procesu. Jednak jego działanie nie utrzymuje się po przerwaniu leczenia. Dlatego wciąż poszukuje się alternatywnych metod leczenia wypadania włosów i łysienia.

Astragalozyd IV jest głównym składnikiem Astragalusa, rośliny leczniczej wykazującej wiele różnorodnych działań: przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, przeciwcukrzycowe, neuroprotekcyjne, gastroprotekcyjne i hamujące apoptozę. Astragalozyd IV hamuje apoptozę, redukując aktywność kaspaz i produkcję białek proapoptotycznych Bcl-2 i Bax. Do tej pory działanie antyapoptotyczne stwierdzano w innych sytuacjach chorobowych, np. w leczeniu nefropatii cukrzycowej. Ostatnio przeprowadzono także badania na specjalnym szczepie myszy C57BL/6 charakteryzujących się nasilonym wypadaniem sierści. Astragalozyd IV (w dawce 100 μM) wcierany był w skórę zwierząt 1 raz dziennie przez 2 tygodnie. Zaobserwowano prawie całkowity odrost sierści, a w badaniu histopatologicznym stwierdzono obecność nowych włosów w mieszkach włosowych. Zaobserwowano także, że znacznie zmniejszyła się liczba komórek apoptotycznych w macierzy mieszków. Mechanizm wzrostu paznokci jest analogiczny do mechanizmu wzrostu włosów. Dlatego Astragalus będzie wywierał na nie podobny wpływ, zwiększając proliferację i zmniejszając apoptozę komórek macierzy paznokcia.

W badaniach na pacjentach z łysieniem androgenowym stwierdzono, że mają oni istotnie obniżone stężenie cynku w surowicy. Wykazano także, że niedobór cynku może wystąpić u osób spożywających dużo ziaren i płatków zbożowych, gdyż zawarte w nich fityniany wiążą cynk, nie dopuszczając do ich pełnego wchłaniania. Inną grupą narażoną na niedobór cynku są weganie i wegetarianie, ponieważ głównym źródłem cynku jest mięso i ryby. Ponadto w czasie infekcji i ciąży dochodzi do zwiększonego metabolizmu i wydalania tego mikroelementu. Suplementacja cynku przez 12 tygodni zmniejszyła wypadanie i zwiększyła porost włosów u 60% pacjentów. Najnowsza analiza z 2019 roku potwierdziła, że niedobór kwasu foliowego przyczynia się do utraty włosów i pogorszenia stanu paznokci. Kwas foliowy jest koenzymem enzymów uczestniczących w metabolizmie DNA i białek, co ma istotne znaczenie dla wszystkich dzielących się komórek. Warto pamiętać, że 50% populacji nie metabolizuje prawidłowo  folianów, dlatego pewniejszą formą suplementacji jest podawanie już zmetylowanej ich formy, czyli metylofolianów.

Produkt Astragalus Włosy i paznokcie zawiera ekstrakt z Astragalusa, cynk oraz metylofolian wapnia. Z tego powodu jest rekomendowany dla osób z problemami i chorobami przydatków skóry: wypadaniem włosów, łysieniem, kruchością i łamliwością paznokci.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *